ozonator logo 

 marlus logo

Štúrová 155

Nitra

ako si poradiť s vírusmi v ovzduší

Baktérie alebo vírusy môžu v tomto jesennom a navyše pandemickom čase poriadne znepríjemniť život, či už na pracovisku, v školách, ale aj v iných priestoroch.

Výraz dezinfekcia aktuálne dostáva úplne nový rozmer a každá firma, či pracovisko má novú prioritu - vytvoriť bezpečné prostredie pre svojich ľudí.

Okrem klasickej dezinfekcie, vetrania priestorov, dochádza na pracoviskách k reorganizácii pracovných stolov, ale aj k zmenám režimu. Keďže niektorí zamestnanci pracujú napríklad z domu, ďalší chodia na zmeny. Cieľom je čo najviac obmedziť množstvo ľudí na jednom mieste.

Napriek tomu sa nie každý cíti na pracovisku bezpečne. Povedzme si úprimne, nie každý dodržuje pravidlá. A to môže byť pre tých, ktorí pravidlá striktne dodržiavajú, stresujúci faktor. Kvôli ktorému sa na pracovisku necítia bezpečne.

Zamestnávatelia tak hľadajú účinnejšie spôsoby, ako ochrániť svojich zamestnancov. Riešením môže byť ozón.

Účinne odstraňuje dym, pachy, peľ, prach, zvieracie chlpy, roztoče, plesne, baktérie a, samozrejme, aj vírusy.

 Ozón je vďaka svojím oxidačným schopnostiam jednoducho "kráľom" bezpečného vzduchu. Bežná filtrácia zachytí prachové častice, no baktérie, vírusy či plesne si v priestore veselo lietajú ďalej. Ozón si s takýmito mikroorganizmami hravo poradí. Patrí k najsilnejším dezinfekčným prostriedkom.

 

"Infošky" o ozóne

Ozón je reaktívny, nestály plyn modrej farby, ktorý vzniká prirodzene v stratosfére vo výške 50 až 75 kilometrov nad zemským povrchom. Kondenzuje pri teplote -123°C na kvapalný tmavomodrý ozón a pri teplote -193°C sa tvorí čiernofialový tuhý ozón. Dá sa vytvoriť tichým elektrickým výbojom v atmosfére čistého kyslíka, kedy vzniká zmes kyslíka s ozónom.

ozon v atmosfere

Jeho oxidačné účinky sa dajú využiť na sterilizáciu nástrojov v medicínskom prostredí. Baktericídne účinky slúžia na dezinfekciu pitnej vody a často sa používa na vyčistenie vody v bazénoch, namiesto dezinfekcie chlórom. Likviduje aj vedľajšie produkty z predchádzajúceho chemického čistenia bazénov, víriviek, počas prania či v pitnej vode. Používa sa aj v papierenskom priemysle na bielenie celulózy.

Ozón sa dá využiť aj vo forme liečebnej terapie. Pomáha pri bolestivých stavoch chrbtice, problémových chrbtových platničkách alebo pri bolesti nervov. Ozón má aj analgetické účinky, schopnosť regenerácie a pôsobí proti zápalu. Ďalej zlepšuje imunitný systém, prekrvuje tkanivá, odstraňuje opuchy tkaniva a využiť sa dajú aj jeho protinádorové účinky.

 

Žiadna chémia!

V bežnej praxi sa ozón používa na dezinfekciu priestorov. Zbavuje tak vzduch rôznych škodlivín a vírusov. Ozón produkuje zariadenie, ktoré sa volá ozonátor alebo generátor ozónu. No a ako to funguje?

Vzduch poháňa silný ventilátor cez telo ozonátora. Tiché korona výboje na ozónovej doske premenia kyslík na ozón a ten môže začať pracovať. Oxidačné schopnosti ozónu zlikvidujú všetky baktérie, zápach, plesne. Účinnosť pri likvidácii E.coli je 99,99 percenta.

Tretí atóm kyslíka je nestabilný a môže sa spájať s organickými a anorganickými molekulami. Vďaka tomu dochádza k zničeniu rôznych škodlivín v ovzduší. Akonáhle si tento nestabilný atóm splní svoju oxidačnú povinnosť, vzniká kyslík.

Na svoju prácu potrebuje ozonátor iba elektrickú energiu, netreba dopĺňať žiadnu chémiu. Prístroj sa dá použiť v izbách, automobiloch, sanitkách, kamiónoch, na samotných pracoviskách.

 

Ozón zabíja koronavírus

Podľa dostupných údajov ozón dokáže účinne zlikvidovať nový koronavírus v ovzduší. Navyše odborníci poukazujú aj na jeho možné využitie ako alternatívnej liečby v rôznych fázach ochorenia Covid-19.

Ozón by mohol deaktivovať vírus priamou alebo nepriamou oxidáciou a tak stimulovať bunkový alebo imunitný systém. Čo by mohlo pomôcť v počiatočnej fáze infekcie.

Ozón tiež zmierňuje zápal, moduluje antioxidačný systém, čiže by sa mohol využiť aj vo fáze hyperzápalu. Upozornili na to vedci v júlovej štúdii - Ozón (O3) a SARS-CoV-2: Fyziologické základy a ich terapeutické možnosti podľa evolučného stupňa COVID-19.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.