ozonator logo 

 marlus logo

Štúrová 155

Nitra

Ozón zničí vírusy, ale aj zápach z kuchyne či fajčenia

V súčasnom pandemickom čase je dezinfekcia najlepšou prevenciou.

Neustále si umývame ruky a používame dezinfekčné prípravky pri vstupe na pracovisko, do školy, či do verejných priestorov. Nežiadúce vírusy, baktérie, ale aj iné látky však môžu pretrvávať rozptýlené vo vzduchu a voľne sa pohybujú v priestoroch.

Tam dezinfekcia na ruky nepomáha. Tam chráni rúško.

Ale ani to nemusí byť stopercentné.

Ako teda čistiť vzduch v priestoroch?

Aby sme si napríklad z práce, či z návštevy úradu nedoniesli domov "bacily" vo forme nádchy, chrípky alebo koronavírusu?

 

Jedným z riešení môže byť ozón

Jednoduchá trojatómová molekula. Jej špecialitou je likvidovať všetko, čo v ovzduší nemá byť. Ozón rýchlo reaguje s látkami vo svojom okolí. Mení ich chemickú povahu a vytvára iba jednoduchý vedľajší produkt, ktorým je čistý kyslík.

Takýmto spôsobom dokáže veľmi rýchlo zlikvidovať plesne v domácnosti, dym, zápach od fajčenia, zápach z kuchýň, najmä v reštauráciách, ale aj odstrániť vírusy, baktérie. Eliminuje roztoče, ale aj ostatné nežiadúce látky vo vzduchu a ostáva po ňom príjemná vôňa. Využíva sa aj pri dezinfekcii áut, alebo klimatizácií.

Ozón si môžete priniesť aj domov, či do "kanclu"

Ozónovú dezinfekciu zabezpečia špeciálne prístroje - generátory ozónu. Môžete si ich dokonca aj prenajať na nevyhnutný čas, alebo na občasnú dezinfekciu, napríklad auta, chaty. Výborne sa hodí na dezinfekciu domácnosti či kancelárií. Práve tu majú význam generátory ozónu, ktoré použijete vždy, keď treba.

Niektoré generátory ozónu sú vhodné aj do veľmi malých priestorov, ako je botník, chladnička, šatník, či malé skladové priestory, kde eliminujú najmä pachy.

 

Ako sa dá ozón vyrobiť?

Ozón je možné vyrobiť pomerne ľahko, a to tichým elektrickým výbojom v atmosfére čistého kyslíka. Vzniká tak zmes kyslíka a ozónu, približne 10 percent.

Kde sa využíva ozón?

  • medicína – na sterilizáciu nástrojov
  • vodárenský priemysel – na dezinfekciu pitnej vody
  • papierenský priemysel – na bielenie celulózy
  • dezinfekcia priestorov – na čistenie vzduchu v domácnostiach, kanceláriách, v autách

 

Sezóna nádchy a chrípky je za dverami

Noci v jeseni sú už studené, dni upršané a viacerí z nás začínajú smrkať, kašľať. Riziko pandémie môže skomplikovať aj nádcha, či chrípka, ktoré sme tu o takomto čase mali aj po minulé roky. A nikoho príliš netrápili. Veď nakúpim citróny, uvarím čaj, zabalím sa do deky.

Dnes to však nemusí byť také jednoduché. Odborníci upozorňujú na väčšie problémy, ktoré môžu vzniknúť, ak sa spojí chrípka s koronavírusom. A to aj pri mladých, zdravých ľuďoch bez vážnejších ochorení. Rozhodne je lepšie investovať do prevencie.

Ozón môže zdraviu aj škodiť

ozon vo vzduchu

Ozón však nie je iba prospešný a vysoko v stratosfére. Ale môže byť aj škodlivý a veľmi nízko pri povrchu zeme. Reč je o prízemnom ozóne.

Ten zdraviu rozhodne neprospieva a spôsobuje mnohé zdravotné komplikácie – choroby dýchacích ciest, riziko astmatických záchvatov, dráždi oči, ale bolí z neho poriadne aj hlava. Pri jeho vdýchnutí, ostáva skoro všetko v organizme a zvyšuje náchylnosť aj na infekcie dýchacích ciest. No a kedy a kde je najlepšie sa takémuto prízemnému ozónu vyhnúť?

Vzniká najmä v mestských lokalitách. Je súčasťou známeho pojmu smog. To je v podstate chemické znečistenie atmosféry a jeho súčasťou sú oxidy dusíka, uhlíka a vysoká koncentrácia prízemného ozónu. Ten spôsobuje, že sa sfarbuje do modra a pôsobí ako modrastý opar.

Prízemný ozón vzniká vtedy, ak sa spoja dohromady emisie vozidla, obsahujúce oxidy dusíka (z výfukových plynov) a prchavé organické zlúčeniny (z vyparovania paliva) a slnečné svetlo. Práve slnečné miesta patria k tým najviac znečisteným miestam.

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.