ozonator logo 

 marlus logo

Štúrová 155

Nitra

Ozonátor – rýchly, jednoduchý a účinný spôsob dezinfekcie

Ozonátor alebo generátor ozónu je zariadenie, ktoré privádza do ovzdušia alebo vody ozón, vďaka čomu sa eliminujú všetky známe baktérie.

Dokáže nie len zničiť nežiadúce mikroorganizmy, ale aj odstrániť nepríjemné pachy. Podotýkame, že ich dokáže odstrániť a nie len prekryť, tak ako to môže byť pri iných metódach čistenia.

  • Máte kaviareň, obchod alebo priestor, v ktorom sa pohybuje denne veľa ľudí a chcete mať čisté vydezinfikované prostredie?
  • Alebo chcete len dôkladne zbaviť vaše auto od baktérii a nebezpečných mikroorganizmov?

V oboch prípadoch vám páve ozonátor dokáže pomôcť. Ak zvažujete kúpu alebo prenájom tohto zariadenia, tak si prečítajte tento článok, v ktorom vám ho bližšie opíšeme.

Náš tip: Pre priestory do 150 m2 odporúčame ozonátor AIR 150, ktorého vlastnosti a funkcie chváli väčšina zákazníkov.

 

Čo je to ozón

Ako prvé je potrebné si detailnejšie opísať čo to vlastne ten ozón je. O ozóne sa určite dopočulo väčšina ľudí už v škole. Vo veľa prípadoch to mohlo byť z tej negatívnej stránky, keďže sa hovorilo o ozónovej vrstve, ktorá stále slabne. Nachádza sa vo výške 25 až 35 km a predstavuje ochranu pre živé organizmy pred UV žiarením.

Ozón sa nachádza aj tesne nad povrchom zeme a je známy aj ako prízemný ozón. Ten predstavuje pre ľudí potenciálne nebezpečie. Na zdravie človeka má negatívne vplyvy ako podráždenie dýchacích ciest, bolesti hlavy alebo zvýšenie rizika astmatických záchvatov.

Vyššia koncentrácia prízemného ozónu sa vyskytuje hlavne počas horúcich letných dní a to najmä v mestách. Tam je najvyšší výskyt priemyselných budov, ktoré produkujú nežiadúce plyny a taktiež výfukové plyny z áut. Vtedy nastáva nárast plynných uhľovodíkov a oxidu dusíka, čo predstavuje vhodné podmienky pre zvýšenie koncentrácie prízemného ozónu.

ozonova vrstva

Podľa riadkov vyššie by ste mohli usúdiť, že ozón je pre človeka viac-menej nebezpečný a škodlivý. To nie je pravda, pretože sa často využíva v medicíne (ozonoterapia) a aj ako dezinfekcia priestorov. Medzi priaznivé zdravotné účinky patria napríklad posilnenie imunitného systému, prevencia pred rôznymi infekciami alebo stimulácia bielych krviniek. Môže byť nápomocný pri eliminácii toxínov alebo kožných ochorení.

O ozóne môžeme povedať to isté ako sa hovorí o ohni. Je dobrým sluhom a zlým pánom, keďže na jednej strane dokáže človeku poskytnúť priaznivé účinky pre zdravie. Na druhej strane môže byť pre človeka nebezpečný.

 

Ako ozonátor funguje

Generátor ozónu jednoducho povedané premieňa vzduch, ktorý dýchame na ozón. Ako prvé musí zariadenie nasať vzduch, ktorý sa nachádza v miestnosti. Vo vnútri zariadenia sa následne vzdušný kyslík pomocou UV žiarenia a elektrických výbojov premieňa na ozón (kyslík vo vzduchu = O2 ; ozón = O3).

Tento proces môžete vidieť aj v prírode počas búrky. A ak sa budete nachádzať v blízkosti miesta, kde práve udrel blesk tak môžete vo vzduchu cítiť špecifický pach ozónu. Tento pach je cítiť aj pri používaní ozonátoru.

 

Používanie ozonátoru

To ako je potrebné používať ozonátor je dôležité vedieť hlavne pri dezinfekcii priestorov, kde sa bežne nachádzajú ľudia. V kapitole Čo je to ozón ste sa dozvedeli aké má pre človeka negatívne účinky pri jeho vdychovaní. Nie len pre človeka, ale aj pre všetky živé organizmy.

Preto je pri jeho použití v akejkoľvek miestnosti alebo uzavretom priestore zabezpečiť, aby sa v ňom nenachádzali ľudia. Okrem ľudí musíte vyviesť z priestoru všetky zvieratá a rastliny, na ktoré taktiež ozón pôsobí negatívne. Následne do miestnosti uložíte ozonátor zapnete ho a odídete z priestoru, pričom pozatvárate všetky dvere a okná. Pre vyššiu efektivitu dezinfekcie je vhodné pootvárať v miestnosti všetky skrine, aby sa ozón dostal aj do nich.

Každý ozonátor by mal mať časovač vypnutia, vďaka ktorému budete vedieť, že po určitom čase po jeho zapnutí sa vypne. Následne je vhodné ešte počkať aspoň 60 minút a až tak vstúpiť do miestnosti (po vstupe do miestnosti pootvárajte všetky okná, aby sa priestor dôkladne zbavil ozónu).

Pred kúpou ozonátoru je potrebné vedieť veľkosť priestoru (m2), v ktorom sa bude používať a taktiež vlhkosť prostredia.

 

Výhody a nevýhody ozonátoru

Tak ako väčšina elektronických zariadení aj toto má svoju pozitívnu aj negatívnu stránku. Medzi výhody ozonátoru patria:

  • Dezinfekcia priestoru bez použitia chemických látok
  • Takmer 100 % účinnosť
  • 50 krát účinnejší ako chlór
  • Jednoduchá obsluha
  • Rýchla a nenáročná dezinfekcia
  • Odstraňuje aj zápach (po cigaretách, ...)

Medzi nevýhody ozonátoru patria:

  • Pred dezinfekciou je potrebné, aby sa v priestore nenachádzali ľudia (v prípade, verejných budov to môže byť trochu problém)
  • Ozón je pri vdychovaní zdraviu škodlivý, preto je pri používaní dodržiavať pravidlá

 

Je ozonátor bezpečný?

Ozón sám o sebe je pre človeka zdraviu škodlivá látka, s ktorou sa môžeme pravdupovediac stretávať a vdychovať ju dennodenne. Preto si možno veľa ľudí kladie otázku, či môže byť toto zariadenie bezpečné. Je dôležité vedieť, že ozonátor sa nepoužíva v miestnostiach dlhodobo a v nepretržitej prevádzke.

Pri jeho správnom používaní nepredstavuje pre človeka zdravotné riziko. To z toho dôvodu, že dezinfekcia prebieha pri neprítomnosti osôb. Navyše je po ukončení dezinfekcie, kedy sa ozonátor vypne po čase aký si nastavíte, potrebné ešte nejakú dobu nevstupovať do miestnosti. To z dôvodu, že ozón postupne nahrádza vzduch. Teda môžeme povedať, že pri správnom používaní nepredstavuje riziko pre človeka a ostatné živé organizmy.

 

Cena ozonátoru

Cena ozonátoru závisí od jeho veľkosti a možnosti použitia. Malé tzv. osobné ozonátory si môžete zaobstarať už za pár desiatok eur. Veľké ozonátory pre miestnosti s veľkou rozlohou (150 m2 a viac) majú cenu radovo v stovkách eur.

Odporúčame si premyslieť či sa vám oplatí zakúpiť si vlastný generátor ozónu. Pretože máte možnosť si ho prenajať alebo si zaplatiť jednorazové dezinfikovanie miestnosti alebo auta.

 

Zhrnutie

Ozonátor je výborná vec pre rýchlu a jednoduchú dezinfekciu. Avšak je veľmi dôležité vedieť ako ho používať, pretože pri nesprávnom použití predstavuje zdravotné riziká. Ak ale chcete mať istotu, že priestor, v ktorom sa denne pohybujete vy a veľa ďalších ľudí, je riadne dezinfikovaný, tak vám určite toto zariadenie odporúčame.

 

Zdroje: https://shawellnessclinic.com/en/shamagazine/ozone-therapy-what-is-it/ , https://www.airpurifiers.com/pages/ozone

marlus-logo-stv.jpg

Potrebujete poradiť s výberom produktu?

Vyplňte kontaktný formulár alebo nám zavolajte a radi Vám zodpovieme všetky otázky.

25 rokov skúseností

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.